Decyzje CK wydane z naruszeniem zasad etycznych i współżycia społecznego - Przypadek Andrzeja Borysa Pan Józef Wieczorek, Redaktor Główny Niezależnego Forum Akademickiego Szanowny Panie, Działalność Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułów w wielu przypadkach narusza prawa obywatelskie osób, które składają wnioski w postępowaniach awansowych. W całym okresie swojego działania CK wydała i wciąż wydaje wiele "skandalicznych" decyzji. Dwie z nich dotyczą mojej osoby (utrącono moje wnioski: o uzyskanie stopnia dr hab. inż. i o uzyskanie tytułu profesora). W tej ostatniej sprawie napisałem petycję do Marszałka Sejmu RP, ale nie wiem, czy została ona w ogóle w Kancelarii Sejmu RP zarejestrowana. (Nie otrzymałem z Kancelarii Sejmu RP żadnego potwierdzenia.) Jeżeli Pan poprze moją przedmiotową petycję - publikując ją na łamach Niezależnego Forum Akademickiego - będę bardzo wdzięczny....... Z poważaniem Andrzej Borys nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Morskim w Gdyni -------------------------------------------------------- Temat: PETYCJA Data: 2019-05-10 15:06 Pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP Szanowny Panie Marszałku, Z załączonym piśmie (patrz plik: Pismo MNiSW z dnia 30.04.2019 r.. pdf w załączeniu), będącym odpowiedzią z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSzW) w sprawie -którą zatytułowałem "Decyzje CK wydane z naruszeniem zasad etycznych i współżycia społecznego" i którą przedstawiłem w moich pismach z dnia 25. i 26 kwietnia br. skierowanych do MNiSzW - otrzymałem informację, że: "... Nie ma również w polskim systemie prawa przepisu szczególnego, który wskazywałby organ sprawujący nadzór nad Centralną Komisją do Spraw Stopni i Tytułów."![]()
Brak takiej kontroli spowodował, że decyzje Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (CK) były wielokrotnie wydane z naruszeniem podstawowych zasad etycznych i współżycia społecznego. Decyzje te były powodem załamania się wielu obiecujących karier naukowych, a niektóre zakończyły się wręcz tragicznie. Jestem jednym ze skrzywdzonych w ten sposób (poszkodowanych) przez CK. W imieniu poszkodowanych przez CK jw. chciałbym prosić w tym miejscu Pana Marszałka o podjęcie inicjatywy legislacyjnej celem uzupełnienia wadliwej ustawy z dnia z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. z 2017 r., poz. 1789) o element kontrolny nad działalnością CK, który umożliwiłby skrzywdzonym wniesienie wniosków o zbadanie zasadności decyzji CK - do wskazanego organu kontrolnego. Można byłoby to zrobić w bardzo prosty sposób: poprzez nowelizację Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z dnia 30.08.2018, poz. 1669). Moja propozycja jest następująca: uzupełnić Art. 189 ww. Ustawy o następne trzy ustępy o treści jak poniżej: ust.5 Przed zakończeniem działalności Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów zostaną rozpatrzone wszystkie wnioski, w których wskazano decyzje tego organu podjęte z naruszeniem podstawowych zasad etycznych i współżycia społecznego. Wnioski te wymagają wykazania powyższego. ust.6 Wnioski, o których mowa w ust. 5 są rejestrowane przez Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego do dnia 31. grudnia 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ocenia również ich zasadność w zakresie słuszności wskazanego naruszenia podstawowych zasad etycznych i współżycia społecznego. ust.7 Wnioski wymienione w ust. 5 i 6 powyżej, które zostały ocenione jako zasadne są kierowane do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów celem wdrożenia postępowania naprawczego.
Szanowny Panie Marszałku, byłbym Panu bardzo wdzięczny - w imieniu nas wszystkich poszkodowanych -za podjęcie się powyższej inicjatywy legislacyjnej. Czasu jest niewiele, bo - zgodnie z zapisem Art. 189, ust. 4 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z dnia 30.08.2018, poz. 1669) - "Z dniem 31 grudnia 2020 r. znosi się Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów." Z wyrazami szacunku Andrzej Borys nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Morskim w Gdyni
Pan Pagacz Sebastian Główny specjalista Wydział Awansu Naukowego Departament Nauki MNiSzW Szanowny Panie, Dziękuję za Pana odpowiedź w załączonej sprawie. Jednocześnie informuję Państwo, że NIE ŻYCZĘ SOBIE ŻADNEJ ODPOWIEDZI w przedmiotowej sprawie z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W pismach, które otrzymałem z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (CK) - od czasu mojego odwołania w sprawie habilitacji (w którym to informowałem CK o popełnionych nieprawidłowościach w przewodzie habilitacyjnym) - pełno było zawsze "dziwnych" sformułowań i określeń pod moim adresem, półprawd, przeinaczeń, oskarżeń i zarzutów, niektóre wręcz obrażały moją godność. Z tego powodu - proszę to zrozumieć - powtarzam jeszcze raz: NIE ŻYCZĘ SOBIE ŻADNEJ ODPOWIEDZI w przedmiotowej sprawie z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Proszę to uszanować. Z poważaniem Andrzej Borys Informacja wyjaśniająca: Na moje poniższe pismo, skierowane do Pani Alicja Duda z Biura Kontroli i Audytu MNiSzW, odpowiedział wymieniony powyżej Pan Pagacz Sebastian e-mailem bez treści, ale z dwoma załącznikami będącymi pismami podpisanymi przez Pana Bartłomieja Banaszaka, których treść została podana powyżej.
Pani Alicja Duda Biuro Kontroli i Audytu (BKA) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSzW) w Warszawie Szanowna Pani Dyrektor, Niniejszym informuję Panią, mając na uwadze ustawowe obowiązki kierowanego przez Panią Biura w zakresie: "Do zadań biura należy w szczególności: •prowadzenie kontroli: ◦jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra, .................." (strona WWW MNiSzW), o przypadkach zastosowania przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów (CK) różnych kryteriów oceny kandydatów do tytułu profesora, co skutkowało nadaniem tytułu profesora kandydatowi aprobowanemu przez CK, a odmową nadania tego tytułu kandydatowi nieaprobowanemu przez CK. Przy czym często kandydat nieaprobowany wykazywał się większymi osiągnięciami niż ten aprobowany przez CK, co nasuwa podejrzenie o wystąpieniu swego rodzaju korupcji (niematerialnej, nazywanej czasem: instytucjonalną) - w tych przypadkach. Jest rzeczą oczywistą, że w tych przypadkach CK wydała decyzje z naruszeniem zasad etycznych i współżycia społecznego. A ponieważ zasady te nakazują, aby wyrządzone krzywdy zostały naprawione, informuję Panią - według właściwości - o przedmiotowych nieprawidłowościach....... Z poważaniem Andrzej Borys Katedra Telekomunikacji Morskiej
♥
dr hab. inż. Andrzej BORYS, prof. UMG
Filed under: Sprawa Andrzeja Borysa | Tagged: Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów, CK, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyzszego, Prawo o szkolnictwie wyższym, stopnie, tytuły, Uniwersytet Morski w Gdyni |
[…] Decyzje CK wydane z naruszeniem zasad etycznych i współżycia społecznego – Przypadek Andrzeja … NFA-Sprawy ludzi nauki […]
Dwukrotnie zwracałam się do Premiera RP w analogicznej sprawie. Za pierwszym razem z kancelarii Pani Premier Beaty Szydło dostałam odpowiedz, że zajęli się moją sprawą, tj. zapytali CKSTN, czy postępowanie odbyło się zgodnie z prawem, CKSTN odpowiedziała, że tak, wIęc wszystko było OK. Za drugim razem, za rządów Premiera Mateusza Morawieckiego, usłyszałam to samo co Pan, że to nie kompetencja premiera.
WYKAZ PETYCJI
https://www.senat.gov.pl/petycje/wykaz-tematow-petycji/petycja,397.html
Strona główna PetycjeWykaz petycji
Petycja z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w celu ustanowienia organu sprawującego nadzór nad Centralną Komisją do Spraw Stopni i Tytułów (P10-11/19).
Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.
Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zm.).
Autor petycji postuluje zmianę przepisów regulujących działalność Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów poprzez wprowadzenie procedury odwoławczej od decyzji podejmowanych przez Centralną Komisję. Autor petycji uzasadniając swój postulat zauważył, że decyzje Centralnej Komisji wielokrotnie wydawane były z naruszeniem podstawowych zasad etycznych i współżycia społecznego, nawet były powodem załamania się wielu obiecujących karier naukowych.
10 grudnia 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
12 marca 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję i wysłuchała informacji o postulacie petycji. Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawił negatywne stanowisko o postulacie petycji.
Senatorowie w dyskusji nie podzielili argumentów autora petycji i nie uwzględnili postulatów, będących przedmiotem petycji.
W głosowaniu senatorowie postanowili o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.